Amikor már sikeresen eldöntöttük, hogy milyen módszert alkalmazunk a kertünk gyepesítésére, és ennek eredményeképpen megtörtént a füvesítés, akkor érthető módon új kérdések merülnek fel. A következő írásomban ezekre kívánok válaszolni.
1. A füvesítés után, mikor vágjuk először a gyepet?
Ha magról történt a füvesítés, akkor várjuk, meg míg a fűszálak kb. 10-12 cm hosszúak lesznek, és egymásra dőlnek, vagy visszahajolnak. Ekkor kell először levágni. Ha a gyepszőnyeget választottuk, akkor a füvesítést követően, nagyjából 8 nap után szükséges levágni a gyepszőnyeget.
2. A füvesítés után elsőre, milyen magasságúra nyírjuk le a gyepet?
Magról kelt gyep esetében és a gyepszőnyeg esetében is a 10-12 cm-es fűszálakat 4-5 cm-nél alacsonyabbra ne vágjuk le. Kánikulában emeljük a nyírási magasságot 1 cm-rel. Mindig - de a füvesítést követően leginkább – csak nagyon éles pengével dolgozzon! Ez kulcsfontosságú az egészséges gyep kialakításához.
3. Milyen sűrűn vágjuk le a gyepet?
Ha teheti, mimnél sűrűbben. Ha viszont hetente csak egy alkalommal van rá lehetősége, még akkor is hosszútávon szép maradhat a füvesítés. Törekedjen arra, hogy egyszerre a fűszálak magasságának az 1/3-nál ne kelljen többet levágnia.
4. Hogyan kell öntözni a füvesítés után közvetlen?
Ha magvetéssel füvesítettünk, akkor úgy, hogy a feltalaj felső 2-3 cm-es része ne száradjon ki. Évszaktól függően ez naponta akár 4-5 alkalmat is jelenthet, az első nyírásig. Gyepszőnyeg esetében szintén évszaktól függően 2-3 kiadós öntözésre is szükség van a legyökeresedésig, ami nagyjából 2 hét. Ha nyári időszakban lett elvégezve a füvesítés, akkor ügyeljen arra, hogy 20C feletti éjszakákon késő este már ne öntözzön! Nagy kockázata van a gombás fertőzéseknek, főleg a friss füvesítést követő hetekben.
5. Van esélyem automata öntözőrendszer nélkül?
Aligha, ha a kertjében a füvesített terület nagyobb, mint 100 m2. De, ha kisebb sem lesz olyan szép a fű, mint ha automata öntözőrendszere van. Sajnos ez az igazság6. Mikor szabad először használni a gyepet?
Ha magról vetett fűről van szó, akkor 3-4 nyírás, és időközönkénti felülvetés után, nagyjából 1,5 hónap múlva használhatóvá válhat a füvesített terület. Ha gyepszőnyegezés után állunk, akkor ez 2 hét, mivel ennyi ideig tart a legyökeresedés. Mind két esetben a használatot a fokozatosság elve alapján tegye.
6. Mikor használjunk a füvesítést követően először műtrágyát?
Akár fűmagvetéssel, akár gyepszőnyeg felhasználással hoztuk létre a füvesített felületet - ha szakszerűen és megfelelő minőségű talajjal dolgoztunk - akkor minimum 6 hónapig nem lesz rá szükségünk, vagy tovább. Ezt felülírhatja, ha a téli hónapok 6 hónapnál közelebb esnek a füvesítés kivitelezésének az időpontjához. A tél nagy stresszt jelent a gyepnek, és ahhoz, hogy megfelelően átvészelje, kálium alapú műtrágyára van szüksége.
7. Milyen technológiákat alkalmazhatok a gyepem szebbé tételére?
Igen sok féle lehetőség van erre, de ezek mind a füvesítés utáni eljárások. Azt tanácsolom, hogy mindenképp kérje, ki a szakember véleményét mielőtt nekilátna! Ezekre az eljárásokra és beavatkozásokra akkor van szükség, amikor a gyep összképe eltávolodott az optimálistól, vagy ami még rosszabb, megbetegedett. Ilyen eljárások lehetnek a gyepszellőztetés, lyuggatás, felülszórás, gyomirtás, stb.…
Amennyiben többet szeretne megtudni a gyepek karbantartásáról, illetve a füvesítés lehetőségeiről, akkor keresse fel a www.esomester.hu weboldalunkat, ahol hasznos információkhoz juthat a témáról.
Füvesítés hatalmas akcióban!
- Weboldal készítés - Gyorsan és precízen
- Esztétikus lakásfelújítás
- Teeth restoration is very well possible in London
- Mitől jó, és népszerű ma egy nyomda?
- Virágküldés inkognitóban, titkos hódolóként?
- Napelemmel a környezettudatos jövőért, a gazdaságos otthonért!
- Céges telefonközpontok kiépítése, személyre szabva
- A téma, mely mindenkit érdekel: az időjárás előrejelzés
- 15% kedvezmény a budapesti motorszervizben!
- A blog írás egy jó irány a minőségi portálok esetében.